Intr-un moment de maxima ...sa-i zicem "inspiratie", m-am gandit sa intru pe site-ul celor de la OMV. Foaaaaaarte frumos! Verdeeee, cu albastruuuu, cu poze, cu harta benzinariilor din fiecare oras, cu produse promotionale, descrierea carburantilor...etc.
Dup-aia, am intrat la Rompetrol pe site. Aceeasi poveste.
Un singur amanunt lipseste de pe amandoua paginile web, PRETUL! :)
Da' de ce nu ne spuneti dom'le cat costa benzina, ca aia ne intereseaza cel mai mult! Poate pentru ca nu va convine? Ca imi vine greu sa cred ca marii domni petrolisti nu au bani sa plateasca un amarat sa faca update la site de cate ori "ajusteaza" ei pretul ;)!
Se afișează postările cu eticheta benzina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta benzina. Afișați toate postările
Cum ne ia Petrom de fraieri
Stiu ca nu spun o noutate, dar azi, intr-o maxima plictiseala, am facut un calcul grosolan! Si era cam asa:
- presupunem ca un baril de petrol costa 125 de $
- un baril = 159 de litri
- 125$/ 159litri = 0.786 $/litru
- 1 euro = 1.55 $
- 0.786$/ 1.55 = aprox. 0.5euro/litru de petrol
- cea mai ieftina benzina la pompa este aproximativ 4 lei/litru
- 1 euro = 3.66 lei
- 4 lei / 3.66 = 1.09 euro/litru
In concluzie, noi platim 1.09 euro pentru produsul finit, si ei dau 0.5 euro pe materia prima! Evident ca exista o gramada de costuri pentru procesarea titeiului, si ca trebuie sa se obtina si un profit, dar totusi, 1.09 - 0.5 este egal cu 0.59 euro/litru oameni buni! Asta e hotie pe fatza!
De prisos sa mentionez ca anul asta au scumpit benzina de 6 ori in 5 luni, si ca numai in Romania se poate ca motorina sa fie mai scumpa decat benzina!
Argumente cum ca si in alte tari europene cam tot atata costa benzina nu ma incalzesc! Si aia sunt la fel de hoti! Si in plus, prin EU si salariile sunt mult mai mari decat la noi!
- presupunem ca un baril de petrol costa 125 de $
- un baril = 159 de litri
- 125$/ 159litri = 0.786 $/litru
- 1 euro = 1.55 $
- 0.786$/ 1.55 = aprox. 0.5euro/litru de petrol
- cea mai ieftina benzina la pompa este aproximativ 4 lei/litru
- 1 euro = 3.66 lei
- 4 lei / 3.66 = 1.09 euro/litru
In concluzie, noi platim 1.09 euro pentru produsul finit, si ei dau 0.5 euro pe materia prima! Evident ca exista o gramada de costuri pentru procesarea titeiului, si ca trebuie sa se obtina si un profit, dar totusi, 1.09 - 0.5 este egal cu 0.59 euro/litru oameni buni! Asta e hotie pe fatza!
De prisos sa mentionez ca anul asta au scumpit benzina de 6 ori in 5 luni, si ca numai in Romania se poate ca motorina sa fie mai scumpa decat benzina!
Argumente cum ca si in alte tari europene cam tot atata costa benzina nu ma incalzesc! Si aia sunt la fel de hoti! Si in plus, prin EU si salariile sunt mult mai mari decat la noi!


